Mama Klik i Nina Tomović, autor podrške ženama: Mame bez drame, donose vam mogućnost da svakog petka dobijete odgovor stručnog lica, i na taj način započnete pozitivnu transformaciju, smanjite stres, ili promenite neko nekorisno uverenje.
Danas dve mame dobijaju odgovor na dve različite teme: jedna je vezana za lični razvoj, odnosno, napredak na poslu, a druga za stimulacija govora kod dece. Pronađite deo korisnog savete i za vas!
Poštovani,
Možda i nije pitanje u vezi sa temom, pa bih molila unapred konsultacije i mišljenje.
Trenutno sam na porodiljnom u sedmom mjesecu, prije odlaska na porodiljno u 4. mjesecu sam prestala da radim na pozociji menadžera parfimerije (pod tim je podrazumijevano bila prodaja, papiri, administrativni poslovi, zapošljavanje radnika, uglavnom svaki posao vezano za radnju!
U kolektivu je bilo jos tri radnika (njihov posao je bio samo prodaja).
Napominjem, između ostalog, i pored obaveza oko radnje takođe sam bila najbolji prodavac!
Odlaskom na trudničko, obećano mi je od strane direktora isto mjesto i pozicija kad se vratim sa trudničkog! Radnju sam ostavila neiskusnim curama u tom poslu, tako da ni jedna nije preuzela moje mjesto!
Tokom trudnoće i porodiljnog, logističku podršku sam davala jednoj koleginici koja je uz pomoć moju uspjela da održi radnju i nastavi moj posao, što se tiče papira, što se tiče odnosa u kolektivu tu i nije imala neko poštovanje od strane koleginica.
Tako da je dobila povećanje plate (sama je tražila jer se pozivala na to da radi moj dio posla ). Prije par dana sam imala sastanak sa direktorom u vezi dogovora na vraćanje na posao! Rekla sam da planiram da se vratim, on mi je ponudio i da radim sa pola radnog vremena s obzirom da imam malo dijete, što sam odbila jer mi nije u interesu. I obavjestio me da koleginici koju sam učila tokom trudnoće neće smanjiti platu na obicnog radnika nego će ona biti zadužena za papire, inspekciju, uglavnom taj administrativni dio posla, a ja na organizaciju radnika (uz napomenu da sam i dalje najbolji prodavac ).
Imat ćemo istu platu i kako je on reko podijelit ceo posao. Na šta je ona prezadovoljna, a meni i nije u interesu niti mi ta ideja odgovara, s tim što se nisam odma izjasnila nego sam kazala Ok. Danima me muči taj novi predlog da dolazim u situaciju da ne počinjem uopste na posao! A ova koleginica je odjednom dobila na značaju i osjećam kod nje promjene u smislu uzdignutosti! Šta vi mislite po tom pitanju i šta mi je najbolje raditi?
Srdačno
Mama iz Smedereva
Poštovana mama iz Smedereva,
Ukoliko smatrate da su vaša prava kao radnika na bilo koji način ugrožena, potrebno je da se obratite nadležnoj instituciji.
Napredak kolega je legitimna pojava na koju utiču oni sami. Način na koji će oni izražavati svoje zadovoljstvo je vezan za njihovu ličnost, karakter i vaspitanje, i nema nikakve veze sa vama lično.
Dokle god niste pravno oštećeni, napredak kolega ne bi trebalo da vas remeti.
Po onome što ste izneli, vi ostajete zaposleni, plata vam se ne smanjuje a posao delite.
Fokusirajte se na sebe i prepustite drugima da poslovno napreduju onako kako oni smatraju da je najbolje za njih.
Da li ćete se vratiti na posao, je apsolutno Vaša odluka. Imate sve uslove za to.
Dobar dan,
Potreban mi je savjet, dijete od godinu i šest mjeseci kada treba da propriča, ima neki svoj jezik oduševljenja, ovako govori: “tata, da, da” i još po neke riječi ali nesvjesno (mislim da im ne zna značenje).
Kako ga pokrenuti da govori, učim ga da priča “mama” i slične riječi, ali kao da ga ne zanima.
Mama T.
Poštovana mama T,
Stimulacija govora kreće od najranijih dana. Kroz konstantno obraćanje detetu, korišćenje interaktivnih knjižica shodno uzrastu u kojima je dete stimulisano da kroz dodir i ponavljanje reči upoznaje osnovne pojmove, ali i preko čitanja i razvoja fine motorike, vi obezbeđujete detetu mogućnost za pravilan razvoj.
Od 12-18. meseca dete bi trebalo da ima fond od oko 50 reči, i da na uprošćen način traži ono što želi. Budite jasni, direktni, obraćajte se detetu tako što ćete ostvariti kontakt očima. Koristite kraće rečenice i stimulišite dete da uvek kaže šta želi, makar kroz imenovanje jednog pojma. Svaku stvar imenujte i trudite se da ispravljate dete kada nešto pogrešno izgovori. Pohvalite dete kada nešto dobro kaže.
Od 18-24 meseca dete aktivno učestvuje u razgovoru, može učiti pesmice, postavljati pitanja i veoma je važno da mu se što više čita.
Svako dete je zainteresovano da progovori, jer to je jedan od načina na koje aktivno može da izrazi svoje emocije i želje. Zato je važno da dete bude ispravno stimulisano, odnosno, da se sa detetom konstantno radi. Ukoliko primetite da vaše dete ne ispunjava parametre propisane kao standard za njegov uzrast, možete se konsultovati sa logopedom koji će tačno znati koju vrstu tretmana preporučuje.
Ukoliko i Vi želite da dobijete odgovor na pitanje iz oblasti roditeljstva ili ličnog razvoja, pišite nam na mail adresu: redakcija@mamaklik.rs i svakog petka u rubrici: „Pitaj me petkom“ pronaći ćete korisne smernice!
1 коментар