Šta je ljubomora i kada se javlja?
Ljubomora u partnerskim odnosima je veoma kompleksna emocija. Ona varira od straha do besa, i osećaja izdaje ili poniženja. Može se javiti kod svih generacija i tipova ljudi. Nastaje kada mislimo da je nama važan odnos ugrožen od strane treće osobe.
Ljubomora ne mora biti vezana isključivo za partnerske odnose. Srećemo je među kolegama, unutar porodice, između braća i sestara, u prijateljstvima.
Razlika između ljubomore i zavisti leži u tome što se kod ljubomore uvek javlja problem „trećeg lica” za koje se veruje da direktno utiče na kvalitet odnosa.
Kada osetimo ljubomoru to nas može naučiti kako da obratimo pažnju na ono što nam psiha poručuje u određenom trenutku.
Ljubomora je najpre štetna po odnose sa drugim ljudima, a onda i po odnos sa samim sobom. Potreba da pratimo nečije ponašanje, kretanje, komunikaciju, do ponašanja u kojem tendenciozno želimo da smanjimo partnerovo samopouzdanje, klasifikuje ljubomoru kao emociju koja partnerskim odnosima nanosi mnogo više štete nego koristi.
Volim te, ali ti ne verujem!
Čini se da ne postoji osoba koja nekada nije bila ljubomorna u partnerskom odnosu, pa makar to bilo i u najmlađim danima. “Ovo je moje, i to se ne dira!” provejava iz pogleda mnogih muškaraca i žena koji misle da je njihov odnos sa partnerom ugrožen prisustvom treće osobe.
Proveravaju se pozivi, poruke, provaljuju se lozinke za društvene mreže, a sve pod velom “ljubavi.”
Kontrola postaje imperativ u odnosu
Da li je ljubav osećanje koje ide ruku pod ruku sa ljubomorom? Šta se dešava kada ljubomora zavlada i potpuno poremeti odnos u kući? Partneri gube poverenje, deca trpe, odnos visi o koncu, a ljubomora provejava svakom rečenicom kojom se partneri čašćavaju kada pričaju jedno o drugom.
Neki odnosi završavaju tragično po majke i decu. Zato je važno da se demistifikuje stav o tome da je ljubomora dokaz da je partneru stalo. Korisno je razumeti kako možemo da sprečimo da nas osećaj ljubomore uništi.
Osećanje ljubomore nije dokaz da vas partner voli, poštuje, niti da mu je realno stalo. Ljubomora je znak da osoba koja oseća ovu emociju treba da poradi na samouvidima, samopouzdanju, emocionalnoj inteligenciji, sa ciljem da oslobodi sebe nekorisnih uverenja i oseti konstruktivan partnerski odnos.
Ljubomora u partnerskim odnosima
Kada dve osobe zasnivaju svoj odnos na ljubavi, privlačnosti, emocionalnoj inteligenciji i poštovanju, onda treća osoba nikada ne može biti uzrok njihovog raskida.
Funkcionalna emotivna veza ne može biti bazirana na kontroli, sumnji i patološkom ponašanju.
Unutar emotivnog odnosa, nivo emocionalne angažovanosti jednog od partnera počiva isključivo na konkretnim delima. To znači da poštovanje, izbor komunikacijskih sredstava, način obraćanja, empatija, angažovanost, inicijativa, uvažavanje i tolerancija, kao i razumevanje partnerovih potreba, afiniteta i odluka, predstavlja DOKAZ da vas partner voli. Ovome se uvek pridružuje fizička privlačnost bez koje jedan odnos poprima platonske obrise iz kojih vremenom proističe drugačiji vid muško-ženske relacije. Navedeno spada pod žargon uverenje: “Njemu je stalo.”
Samo meni pripadaš!
S druge strane, kada partner ne poštuje lični prostor i život osobe koju je samostalno izabrao, kada ugrožava njeno samopouzdanje, pokazuje niz nekorisnih ponašajnih obrazaca, onda je to siguran dokaz da je način iskazivanja naklonosti – sporan. Naklonost možda i može da postoji, ali je ona bleda u poređenju sa važnošću osećaja lične ugroženosti koju osoba koja sprovodi ljubomoru nad partnerom, ima.
Strah od prevare ili izdaje počiva na ličnim nesigurnostima osobe. Često se dešava da osoba ne može da uvidi svoju ličnu vrednost kroz samu sebe već je traži isključivo u priznanju partnera. Ako je skrojena idilična slika o tome kako bi taj proces trebalo da izgleda, sve što bude izlazilo iz okvira očekivanja remetiće samu osobu i stvarati joj dodatni osećaj nesigurnosti u sebe. Bez priznanja partnera, ona ne poseduje samopouzdanje. To je jedan od glavnih problema.
Čak i ako su sumnje opravdane, istina uvek oslobađa i daje šansu za nov, korisniji početak.
Kada je potrebna stručna pomoć?
- Kada verujete da ste “jedno” sa partnerom. Osećaj gubitka individualizma u emotivnom odnosu direktan je put ka krahu veze.
- Kada proveravate partnera – verbalno, gledate ili tražite njegov telefon na uvid, imate lozinku njegovih profila na društvenim mrežama, kontaktirate osobe koje partner poznaje sa ciljem proveravanja informacija o kretanju partnera
- Kada vas osećaj ljubomore remeti u svakodnevnom životu
- Kada osećate bes, ljutnju, izdaju, poniženje
- Kada vaša deca trpe zbog odnosa i komunikacije uslovljene osećajem ljubomore
Živeti u strahu od emotivne prevare onesposobljava nas da doživimo neka od najfantastičnijih iskustava. Pa možda čak i to da budemo prevareni i porastemo tako što ćemo uvideti da postoje mnogo tragičnije stvari, i da je rad na sebi jedini put koji nas može dovesti do kompatibilnog partnera, kojem prevara nije način komunikacije.
Ukoliko verujete da ljubomora i prava ljubav idu zajedno, korisno je da pogledate tekst o tome šta prava ljubav ustvari podrazumeva!
1 коментар