Mama Klik i Nina Tomović, autor podrške ženama: Mame bez drame, donose vam mogućnost da svakog petka dobijete odgovor stručnog lica, i na taj način započnete pozitivnu transformaciju, smanjite stres, ili promenite neko nekorisno uverenje.
Danas dve mame dobijaju odgovor na dve različite teme:
-
Kako naučiti dete da se odbrani?
-
Šta raditi kada dete upadne u tantrum?
Poštovani,
Zanima me na koji način da osnažim svoje dete i naučim je da se brani?
Ukratko, ćerkica ima 6 godina, predškolac je i sva je kao princeza pahuljica. U poslednje vreme dolazilo je do situacija da je udari drugarica ili drug a ona na to odreaguje samo suzama, ne vrati udarac već se samo povuče. Zabrinuta sam jer nas sledeće godine čeka škola, nepoznato okruženje i mislim da bi bilo dobro pripremiti je da zna da se zauzme za sebe i odbrani.
Hvala unapred na odgovoru i razumevanju.
Srdačan pozdrav,
Mama Knežević, Beograd
Mame bez drame odgovara:
Poštovana mama iz Beograda,
Dete možete osnažiti kroz:
- Izgradnju samopouzdanja
- Izgradnju poverenja prema roditeljima i autoritetima (vaspitači, učitelji)
- Kroz razliku između realno opasnih situacija u kojima treba tražiti pomoć, i tolerancije na neprijatnost s kojom mora izaći samostalno na kraj
Unutar vrtićke grupe ili grupe predškolaca, reakcija treba da dođe od strane vaspitača koji služi kao medijator. Ako je vaše dete napadnuto, onda treba da se obrati odgovornom licu.
U našem narodu vlada uverenje da decu nikako ne vaspitavamo kao “tužibabe”, ali postoji značajna razlika između nesamostalnosti i realnog razloga zbog kojeg se traži pomoć. To je ono što kod kuće treba da naučite dete. Uskoro izlazi priručnik za predškolce i osnovce pod nazivom: “Vodič kroz galaksiju rešenja”, čiji sam autor, u sklopu Mame bez drame projekta, tako da ćete moći da se edukujete i kroz konkretne odgovore na preko 20 potencijalno problematičnih situacija koje deca mogu da dožive u tom uzrastu.
Razgovarajte sa detetom o tome koje su zaista opasne situacije po nju u kojima bi trebalo da se obrati za pomoć, a koje su to situacije koje su neprijatne ali ne ugrožavaju vaše dete.
Kada dete nauči razliku između važnosti situacija, između opasnog i neprijatnog, onda će moći da poveća svoju toleranciju na stres i pravilno postupi. Jedan od načina je i da se ne druži sa decom koja pokazuju sklonost ka fizičkom maltretiranju. Izolovan slučaj može svakome da se desi, ali ako neko dete ponavlja nekorisno ponašanje, savetujte ćerku da svojim prisustvom “ne nagrađuje” one koji se prema njoj ne ponašaju korektno.
Nasilje se ne rešava nasiljem, već adekvatnim pristupom u datim okolnostima. U uzrastu vašeg deteta svaki vid nasilja treba i mora biti prijavljen nadležnom licu koje će porazgovarati sa roditeljima deteta nasilnika ili uspešno kontrolisati okolnost u kojima su vaše i dete nasilnik, zajedno. Ako naučite dete da nasilniku fizički uzvrati, onda ono uzima jednak deo krivice i takođe postaje nasilnik. Dete se samostalno brani svojim stavom, jasnim odabirom društva, uverenjima i vrednostima, poznavanjem razlike između dobrog i lošeg, ispravnog i nekorisnog. Ojačajte dete tako da ne doživljava svaki napad na sebe tragično, već kao iskustvo, ne traumu. Kada i ako se nešto desi, neka dete potraži podršku autoriteta koji će rešiti slučaj adekvatno. Prepoznavanjem vršnjaka koji pokazuju osobine nasilnika, dete može sebe skloniti od direktne izloženosti nasilju.
Pozdrav!
Molim Vas, zanima me da li biste mogli na što konkretnijim primerima prikazati kako se postaviti prema detetu od dve i po godine koje ima fazu udaranja druge dece i ukućana, ako nije po njegovom? Kako postaviti granice?
Puno pozdrava iz Novog Sada.
Mame bez drame odgovara:
Poštovana mama iz Novog Sada,
Vaše dete ulazi u period tantruma koji se mogu ispoljavati i kroz neadekvatno ponašanje prema drugima u trenutku kada dete ne dobija ono što želi. Ono što je najvažnije za vas da znate, jeste činjenica da ni u kom slučaju ne dozvoljavate detetu da fizički udara ukućane ili drugu decu. Dete prvo morate sprečiti fizički tokom situacije u kojoj udara nekog. Laganim, blagim pokretom uhvatite dete za ručice i autoritativno ali smireno objasnite šta se ne sme. Ukoliko je potrebno, fizički izmestite dete iz prostorije u kojoj se nalaze osobe prema kojima je bilo nasilno. Razgovor sa detetom obavljate tek nakon što se dete smiri. Jačanjem emocionalne inteligencije i jasnim i preciznim ritmom ( spavanje, hrana, kontrolisano korišćenje pametnih telefona itd.) smanjujete mogućnost da dete bude prestimulisano i bez formirane samoregulacije reaguje burno u trenutku kada ne dobija nešto što želi. U svakom momentu možete se obratiti stručnjaku, ukoliko procenite da sporno ponašanje deteta traje dugo, da se dete teško smiruje i da je agresivnost veća od prihvatljivog. Takođe, očekuje Vas i tekst na Mama Klik portalu upravo na ovu temu!
Ukoliko i Vi želite da dobijete odgovor na pitanje iz oblasti roditeljstva ili ličnog razvoja, pišite nam na mail adresu: redakcija@mamaklik.rs i svakog petka u rubrici: „Pitaj me petkom“ pronaći ćete korisne smernice! Pogledajte OVDE odgovore na neka od prethodnih pitanja, među kojima se možda nalazi i vaša trenutna dilema! Pišite nam!
1 коментар